Çocuk Tırmanış Eğitimi

ÇOCUKLAR İÇİN EĞİTİM PROGRAMI

TIRMANIŞ NEDİR?
Tırmanış, kişinin ellerini, ayaklarını ya da vücudunun herhangi bir parçasını kullanarak dik yüzeylerde yükselmesidir. Eğlence ya da yarışma amaçlı olarak yapılabilmektedir. Spor salonunda ya da doğada, doğal ya da insan yapımı yapılarda tırmanılmaktadır. Spor tırmanış, dağcılık sporunun alt dallarından biridir. Dağcılık sporunda yaşadığımız zorlukları kolay bir şekilde geçebilmeyi hedefleyen hamlelerden oluşmaktadır. Daha sonrasında gelişimini tamamlayan spor tırmanış, farklı bir dal olarak dağcılık sporunun içinde yer almıştır. Tırmanış bu gelişim evresinde kendi içinde de farklı dallara ayrılmıştır. Türkiye’de Spor Tırmanış, Türkiye Dağcılık Federasyonu’na bağlı olarak devam etmektedir.

Birinci Kur
İkinci Kur
Üçüncü Kur
Birinci Hafta
Tanışma, tırmanışta temel güvenlik kuralları, düşme, 3 nokta kuralı, kol pozisyonu, basışlar
Yüksek ayak çalışması, el ayak çalışması, rota hazırlanması ve çalışmaları
Kros geçiş çalışması, ayak değiştirme çalışması
İkinci Hafta
Ağırlık aktarımı, ayak değiştirme, rota gösterimi başlangıcı
İtmeler (Duvar kullanımı), baca tekniği çalışmaları, ders konuları ile ilgili rota çalışmaları
Outside edge, flag gösterimi
Üçüncü Hafta
Tutuşlar (cep tutuşu, yan tutuş, alt tutuş, açık el tutuşu, slab tutuşu, krimp tutuş)
Yan geçiş çalışmaları, dayanıklılık çalışmaları
Diz düşürme, Topuk takma
Dördüncü Hafta
Rota nedir, rota hazırlama, rota çözümlemesi
Negatif yüzeyde duruşların çalışması, vücut farkındalığının artırılması
Rota çalışmaları, rota çözümlemeleri

Okul öncesi ve İlkokul Tırmanış Eğitimi
Dört yaşından büyük çocukları hedefleyen eğitimimiz, çocuklara tırmanış sporunun eğlenceli yanlarını benimsetip, bu sporun beraberinde getirdiği fiziksel ve zihinsel kazanımları almalarını amaçlamaktadır.
Eğitimimiz, üstten emniyetli tırmanış eğitiminin yanı sıra, alt katımızdaki 50 metrekarelik alanımızda çeşitli aktivitelerle desteklenmektedir. Tırmanış aktivitemiz, tecrübeli hocalarımızın eşliğinde üstten emniyetli ve alttan da özel minderlerle düşüşe karşı korumalı olarak yapılmaktadır.
Eğitim programımız dörder dersten oluşan 3 ayrı kurda tamamlanmaktadır. Eğitimimizin içerisinde tırmanış tekniklerinin yanı sıra spor öncesi ve sonrası genel ısınma ve esnetme hareketleri ve çocukların problem çözme yetilerini arttıracak rota problemleri bulunmaktadır. Katılımcı sayıları 10 ila 20 kişi arasında değişebilen derslerin süresi katılımcı sayısına göre 1, 1.5 saat arasında değişmektedir.

Tırmanış için ne gereklidir?

Spor ve geleneksel tırmanış için ip ve teknik malzeme,Kısa kaya tırmanışı ya da “bouldering” için tırmanış ayakkabısı ve toz torbası yeterlidir.

Kimler Tırmanabilir?

Tırmanışa 5 yaşından itibaren başlanabilir ve bu spora başlamak için bir üst sınır bulunmamaktadır.
Tırmanış sadece doğada yapılan bir spor gibi algılansa da, spor salonunda da yapılabilir. Ülkemizde üniversitelerde yaygın olan bu spor dalı, 2018 Gençlik Olimpiyatlarına ve 2020 Olimpiyat Oyunlarına alınması ile beraber önemini daha da artırmış bulunmaktadır.
Bunun yanı sıra uyum sağlaması kolay olan bir spor dalı olduğu için, daha önce hiç spor yapmamış olanlar bile bu sporu yapabilirler.
Tırmanış sporu küçüklere, tırmanış keyfinin yanında stratejik düşünme, takım çalışması, sorumluluk duygusu, motivasyon, sosyalleşme gibi beceriler kazandırır ve özgüvenlerinin gelişmesine yardımcı olur.

  1. Okul öncesi Tırmanış Tanıtım Etkinliği

İlkokul öncesi çocukları tırmanış sporu ile tanıştırmak üzere planlamış olduğumuz bu etkinlik toplam 1 saat sürmektedir. Tecrübeli eğitmenlerimiz eşliğinde çocuklara temel tırmanış teknikleri gösterildikten sonra çocuklar güvenli bir ortamda tırmanışı deneyimlemektedirler. Eğitmenlerimiz, çocukların etkinlik boyunca tırmanıştan keyif alabilmeleri için çocukları gözetlemekte ve yapılan teknik hataların keyifli bir şekilde düzeltilmesi konusunda yardımcı olmaktadırlar.

Tırmanışın çocuklara faydaları
Çocuklar için tırmanış sporunun zihinsel ve fiziksel boyutlarda birçok faydası bulunmaktadır. Fiziksel açıdan tırmanış sporu çocukların formda kalabilmesi için fevkalade bir yoldur. Zihinsel açıdan da, odaklanma ve kendine güven gibi nitelikleri geliştirmektedir. Rekabetçi sporlarla ilgilenmeyen çocuklar için kaya tırmanışı, mükemmel bir sağlıklı spor aktivitesi olabilir. En önemlisi de tırmanış sporu, temas sporları ile karşılaştırıldığında nispeten güvenlidir ve sakatlanma riski daha düşük olan bir aktivitedir.
Tırmanış sporunun çocuklara en belirgin faydalarından birisi fizikseldir. Tırmanış sporu koordinasyon, güç ve esneklik gerektiren yoğun bir fiziksel aktivitedir. İleri seviyelerinde belli kursları tamamlamak için kuvvetlenmek gerekli olabilir ancak başlangıç seviyesinde olanlar için zorluk genel olarak kontrol edilebilir seviyede tutulmaktadır. Tırmanış koşmak kadar yoğun bir fiziksel aktivite olarak görünmese de, vücudu sağlıklı tutmaktadır.
Tırmanış sporunun çocuklara zihinsel faydası fiziksel faydası kadar belirgindir. Kaya tırmanışı, tepeye ulaşmak için strateji ve odaklanma gerektirmektedir. Konsantre olmakta zorluk çeken çocuklar çoğunlukla kaya tırmanışı vasıtasıyla zihinsel odaklanmalarını geliştirmektedirler. Bu odaklanma sıradaki zorluk için fiziksel aktivitenin yoğunlaştırılmasını teşvik etmektedir.
Tırmanış sporunun özelliklerinden birisi de, diğer çocuk sporlarının aksine genellikle rekabetçi yapıda olmamasıdır. Takım sporları ve rekabetçi sporlar, özellikle utangaç ya da başkalarıyla rekabet etmeyi sevmeyen bazı çocuklar için iyi birer seçenek değillerdir. Kaya tırmanışı gibi aktiviteler, sosyal becerileri de geliştirirler, fakat takım sporlarından farklı bir tipte iş birliğine sahiplerdir. Çocuklara rekabet dışında bir sosyalleşme alanı yaratır.
Bazı ebeveynlerin tırmanıştaki yükseklikler sebebiyle bu sporun çocuklar için güvenli olmadığı endişesini duyabilir. Bütün güvenlik önlemleri gözetildiğinde ve çocuklar aktivitenin tehlikeleri ile ilgili uyarılıp eğitildiklerinde bu tehlike neredeyse tamamen ortadan kalkmaktadır. Çocuklar, yetişkinlere oranla daha güvenli tasarlanmış kurslara alınmaktadır ve bu da aktiviteyi daha da az tehlikeli hale getirmektedir.
Tırmanış sporu, her yaşta çocuk için eğlenceli ve eğitici bir aktivitedir ve çocukların fiziksel ve zihinsel gelişimine katkıda bulunarak onları geleceğe sağlıklı bireyler olarak hazırlamaktadır.

Kısakaya Tırmanış
Kısakaya, tırmanış sporunu öğrenmek, geliştirmek, antrenman yapmak isteyen her yaştan ve seviyeden tırmanıcı ve spor meraklıları için hizmet veren tırmanış merkezidir. Merkezimizde, yetişkinler için 130 m2, çocuklar için 12 m2 olmak üzere üç farklı duvardan oluşan toplam 142m2’lik tırmanış alanı bulunmaktadır.

Tırmanış Salonunun Özellikleri nelerdir?
Kısakaya Ankara Boulder Evi, Yalnızca çocuklar için olan 3,7 m yüksekliğinde, 12 m2 çocuk duvarının yanında, 130 m2 tırmanış duvar alanına sahiptir. Duvarımızın altında bulunan minderler IFSC standartlarında olup (Uluslar arası spor tırmanış federasyonu http://www.ifsc-climbing.org/) 4 metre yüksekliğe kadar olan düşüşlerde şoku emme etkisi göstermektedir. Çocuk duvarımızda, bu minderin yanında iple üstten emniyeti sağlamak için 2 adet bolt kulakçığı bulunmaktadır. Tırmanış salonumuzun havalandırması yapılı olduğundan, tırmanış esnasında kullanılan magnezyum tozu (tebeşir tozu), vs gibi nem giderici maddelerden açığa çıkan zerrelerin emilimi sağlanmaktadır. Bu da daha sağlıklı şartlarda antrenman yapılmasına olanak sağlamaktadır.